Záhradkári

Výstava 2024


ovocia, zeleniny, kvetov a tvorivosti

OZ Veselí Tekovskí Vinári opäť zorganizovali pre svojich členov, ale aj pre širokú verejnosť v dňoch 19. – 21. septembra 2024 výstavu ovocia, zeleniny, kvetov a tvorivosti. Záhradkári v Novom Tekove sa mohli pochváliť výsledkami svojho snaženia v záhradách, v sadoch, na viniciach, ale aj svojou zručnosťou a zberateľskou vášňou. Aj napriek ťažkému pestovateľskému roku, kedy všetkých sužovali horúčavy a extrémne suchá, podarilo sa tým šikovnejším z nás dopestovať mnoho zaujímavých plodín. O to vzácnejší bol pohľad na pestrý priestor plný vône a nádhery. Vo štvrtok od poobedia do neskorých večerných hodín nosili naši občania do kultúrneho domu množstvo zaujímavých vzoriek plodov zeleniny, jabĺk, hrušiek, všakovakého iného ovocia, ale aj kvetov a rôznych predmetov svojho záujmu. Kultúrny dom v našej obci akoby rozkvitol a predstavil sa verejnosti v celkom inej podobe, než ho poznáme. Návštevníci mohli vzhliadnuť a ohodnotiť výstavné exponáty do sobotných večerných hodín. Pýtali sa, vymieňali si skúsenosti pri pestovaní a porovnávali. Verím, že mnohí odchádzali do svojich príbytkoch motivovaní a inšpirovaní tým, čo videli a že tí, ktorí výstavu navštívili, určite neľutovali. Nám záhradkárom ostal pocit, že sme verejnosť zaujali a každému, kto pomohol pri organizovaní výstavy patrí naše poďakovanie. Najúspešnejších vystavovateľov odmeníme vo februári 2025 na Valnom zhromaždení OZ Veselí Tekovskí Vinári. Pre úplnosť, na výstavu prinieslo svoje vzorky 31 vystavovateľov a celkom 127 exponátov a prezrelo si ju vyše sto návštevníkov.

Výsledky

Ovocie 1. Ing Kulcsár Zoltán kolekcia hrozna

2. Kľučiar František jablko

3. Ing. Králik Štefan jablko

Zelenina 1. Bartoš Milan Indická uhorka

2. Ing. Kompan Ladislav mix tekvíc

3. Száraz Tibor koreninová paprika

Kvety 1. Bartošová Želmíra veľké aranžmá

2. Ing. Horniaková Ľubica mandevila

3. Nagy Ladislav st. kolekcia kvetov

Bartošová Želmíra malé aranžmá

Tvorivosť 1. Hrušková Katarína st. - zátišie s hortenziami

2. Versnel Miriam pletené veci

3. Žilková Magdaléna retro

Podujatie bolo organizované s finančnou podporou obce Nový Tekov.

Na okraj

Pripomienka záhradkára

Koniec januára záhradkára nenechá ľahostajným, hlavne pri pohľade na staršie ovocné stromy. Pri nich by ste mohli odstrániť hrubé, staré, ale hlavne choré konáre. Najprv sa odporúčajú strihať bobuľoviny, jadroviny a keď je už teplejšie aj kôstkoviny. Rany po reze nezabudnite ošetriť štepárskym voskom. Vo vinohrade už môžete strihať vinič od doby opadu listov. Najprv starší vinič, neskôr mladú výsadbu. Náradie používajte kvalitné, hlavne ostré, aby rez nespôsobil trieštenie ,štiepenie, alebo iné poškodenie reznej plochy. Netreba zabudnúť ani na dezinfekciu a čistotu nožníc. Ostrihané drevo z viniča môžete spáliť, mulčovať, alebo nechať niekde stlieť mimo vinohrad. Pre ktorý spôsob sa rozhodnete, ostáva na vás, ale so spaľovaním vo vinici to musíte mať organizačne pod kontrolou. Pokiaľ máte odrezky zdravé, môžete ich zmulčovať. Literatúra uvádza, že jedna tona orezanej hmoty obsahuje 15 kg N, 5 kg K, 5 kg Ca, 2 kg P, 2 kg Mg. Tieto živiny vďaka mulčovaniu zostávajú vo vinohrade a opätovne môžu byť využité.

Mnohí záhradkári majú osvojené svoje pravidlá rezu vo vinohrade, alebo v sade. Je však dobré skonfrontovať si svoje skúsenosti s inými záhradkármi a porovnať techniky rezu. Vždy sa môžete čosi nové dozvedieť a tie správne postupy potom skúsiť aplikovať v domácich podmienkach.

Pre členov, ale aj nečlenov nášho občianskeho združenia sme zorganizovali ukážku rezu ovocných stromov a viniča, ktoré sa uskutoční v sobotu 10.februára o 10 00 hod.,s odchodom od kultúrneho domu. Každé takéto stretnutie prinieslo v minulosti niečo nové, inšpirujúce a hlavne obohatilo spektrum vedomostí záhradkára.

V našich vinohradoch naďalej šarapatí divá zver. Ako zamedziť zničeniu úrody, poškodenie mladých výhonkov na jar? Jednou z možností je aj zabezpečiť si elektrický ohradník. Popravde investícia je to nemalá, ale je to jedna z možností, ako neprísť o úrodu hrozna vo vinohrade aby celoročná snaha nevyšla nazmar.

J.Ž.

Pozvánka na rez viniča a ovocných drevín


Predsedníctvo OZ Veselí Tekovskí Vinári pozýva 10.2.2024 na ukážky rezu viniča. So svojimi skúsenosťami sa s vami podelia Ing. Zoltán Kulcsár, Ing. Jozef Szabo a ďalší. Zraz účastníkov o 10 00 hod. pri Bistre. V prípade nepriaznivého počasia sa uskutoční v kultúrnom dome prednáška na tému: " Ochrana viniča pred škodcami a chorobami". Doprava individuálna. Nezabudnite na primeranú výstroj a výzbroj.

Tešíme sa na Vašu účasť.

Podujatie je organizované s finančnou podporou obce Nový Tekov

Október 2023

Pripomienka záhradkára

Fotografia roka 2023 – Nový Tekov, miesto, ktoré mám rád

Naše občianske združenie už roky oceňuje najúspešnejších autorov fotografií, ktoré zachytávajú prírodu, prostredie a dianie v našej obci. Aj tento rok môžete posielať zaujímavé snímky na adresu tekovski.vinari@gmail.com . Fotografie budú umiestnené na našej webovej stránke, kde si ich môžete priebežne prehliadať. Uzávierka je do 31. 12. 2023. Najkrajšie fotografie vyberú v redakcii novín Slovenská brána a ich autori budú odmenení na Valnom zhromaždení OZ Veselí Tekovskí Vinári vo februári 2024. Tešíme sa na každú fotku, ktorou si pripomenieme rok 2023.

Október je čas aj na uskladnenie a spracovanie úrody jabĺk. Jabloň je u nás najrozšírenejším ovocným stromom a zároveň považovaným aj za najstraší. Jablká majú pre ľudský organizmus obrovský význam , vitamíny obsiahnuté v nich spomaľujú stárnutie organizmu, pomáhajú predchádzať onkologickým ochoreniam – majú silné protirakovinové schopnosti, zároveň aj antioxidačné a protizápalové. Napomáhajú pred stresom a kardiovaskulárnymi problémami. 2- 3 jablká denne pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu a napomáhajú správnemu tráveniu. Ľudia si pochutnávali na jablkách už 3 tis. rokov pred naším letopočtom. Jabloň začína rodiť zhruba po 5 rokoch a potom pri správnej starostivosti môže dávaťt ovocie až sto rokov. Využitie jabĺk je naozaj rôznorodé. Jablká vieme skladovať v pivnici, sušiť v sušičke, podrviť a nechať vykvasiť pre vypálenie v pálenici, alebo spracovať na mušt. Ako u nás robíme jablkový mušt? Umyté jablká podrvíme, vylisujeme mušt, naplníme do skleneného demižóna a necháme do rána( aspoń 12 hodín) sedimentovať. Potom mušt stiahneme do menšej nádoby a ohrievame na 72 stupňov. Takto horúcu jablkovú šťavu nalejeme do 5 litrových sklenených demižónov, spoľahlivo uzavrieme a zabalíme do deky a necháme pomaly ochladiť. Takto pripravený mušt bez chemickej konzervácie nám vydrží vhodne uskladnený aj celý rok. Dnes sú už na trhu dostupné aj špeciálne vaky s ventilom, ktoré umožňujú jednoduchšiu manipuláciu a uskladnenie muštu. Tie sú však jednorázové a finančne nákladnejšie ako jednoduchý recept našich starých mám.

J.Ž

Výstava ovocia, zeleniny, kvetov a tvorivosti Nový Tekov 2023

September v Novom Tekove sa už roky nesie v znamení výstavy ovocia, zeleniny, kvetov a tvorivosti. Členovia nášho občianskeho združenia a občania našej obci majú možnosť sa pochváliť, čo zaujímavé im vyrástlo v záhrade, sade, či vo vinici. Návštevníci miestnej výstavy v priestoroch kultúrneho domu v piatok a v sobotu 22.a 23. septembra obdivovali množstvo vystavovaného ovocia, najme jabĺk a hrušiek, ale aj nádherné strapce stolových odrôd hrozna, zeleniny, pestrofarebné kvety, či dekorácie okrasných tekvičiek. Nechýbali ani zberateľské zaujímavosti. Tým najzaujímavejším exponátom mali možnosť udeliť body a tak určiť poradie vystavovateľov. Avšak našim prvoradým cieľom je poukázať na skutočnosť, že na pôde sa nemusia stavať len fabriky, cesty, domy, ale môže slúžiť aj na pestovanie plodín, ako zeleniny, ovocia či viniča. Verím, že tohtoročná výstava mnohých zaujala svojou bohatosťou vystavovaných vzoriek a keď náhodou aj niekoho inšpirovala do budúcnosti, tak naše snaženie nevyšlo nazmar. O stupňujúcom záujme o záhradkárčenie svedčí aj tohtoročný rekordný počet vystavovateľov v počte 44 a 187 vystavených vzoriek. Verím, že aj v budúcom roku budeme môcť zorganizovať takéto úspešné podujatie. Poďakovanie patrí organizátorom z OZ Veselí Tekovskí Vinári a pracovníkom obecného úradu v Novom Tekove.

ovocie

1. miesto Kulcsár Zoltán (hrozno 109 bodov)

2.miesto Kundaker Ľubomír (citróny 42 bodov)

3. miesto Klučiar František (hrušky 39 bodov)

zelenina

1.miesto Kulcsár Zoltán (mrkva 63 bodov)

2.miesto Chovan Ján st. (kaleráb gigant 56 bodov)

3.miesto Száraz Tibot ( zeleninová paprika 43 bodov)

Kvety

1.miesto Chovan Ján ml. (okrasná žihľava 89 bodov)

2.miesto Horniaková Ľubica (kvety 75 bodov)

3.miesto Hrušková Katarína (hortenzie 60 bodov)

ostatné

1.miesto Chovan Ján ml. ( sumec 63 bodov)

2.miesto Benke Michal (kolekcia autíčok 46 bodov)

3.miesto Benkeová Zuzana (dekorácie45 bodov)

Podujatie bolo organizované s finančnou podporou obce Nový Tekov

Výstava záhradkárov 2022

    OZ Veselí Tekovskí Vinári v mesiaci september pravidelne organizujú výstavu plodov záhrad, viníc, sadov a ukážky zručnosti a umu. Aj tohto roku sme v kultúrnom dome v Novom Tekove mohli vidieť zaujímavé exponáty, ktorými sa prišli pochváliť nie len členovia nášho občianskeho združenia. Už tradične sme obdivovali zaujímavé odrody jabĺk, hrušiek slivák, ale nechýbali ani mišpule, hrozno, či citrón. Medzi exponátmi zeleniny bolo vidieť cviklu, všetky možné druhy tekvíc, cibuľu, ale zastúpenie mala aj mrkva a listová zelenina mangold. Vystavené pestrofarebné kvety svojou krásou oslovili nejednu návštevníčku a celú expozíciu vhodne doplnili dekorácie z rôznych prírodných materiálov. Obdivovať sme mohli 109 exponátov od 26 vystavovateľov. Návštevníci výstavy mali možnosť ohodnotiť tie najzaujímavejšie. Najúspešnejší vystavovatelia budú odmenený na 9. Valnom zhromaždení OZ Veselí Tekovskí Vinári vo februári 2023. Verím, že naša výstava sa všetkým páčila a možno aj niekoho motivovala k zaujímavej pestovateľskej aktivite. To nás organizátorov teší rovnako, ako Vaše pozitívne hodnotenie tohtoročnej výstavy.

Výsledky hlasovania

Ovocie 1. Ing. Zoltán Kulcsár - hrozno

2. Alexander Horniak - hruška

3. Vojtech Hučko - slivka

Zelenina 1. Lukas Taňaši - kolekcia zeleniny

2. Ondrej Nagy - zemiaky

3. Zuzana Benkeová - baklažán

Kvety 1. Katarína Hrušková - hortenzie

2. Ing. Ľubica Horniaková - kvet

3. Mgr. Marta Šadláková - ruže

Ostatné - tvorivosť

  • Renáta Okrutská - sekulenty
  • MDDr Dominika Želiarová -labute
  • Katarína Hrušková - tekvice lopo

Poďakovanie patrí všetkým, ktorí pomohli zorganizovať toto podujatie a vložili svoj čas, energiu a dobré nápady pre potechu iných. Ako spestrenie jesenných dní a ukážku toho, že aj po horúcom a suchom lete bolo vďaka ľudskému snaženiu z čoho vyberať.

Tešíme sa už na rok 2023, keď budeme môcť opäť vidieť tie úžasné plody našich záhrad, viníc, sadov a tvorivosti našich občanov.

Jozef Želiar, predseda OZ VTV

Podujatie bolo organizované s finančnou podporou obce Nový Tekov

Na sv. Martina.....

Svätý Martin je u nás známy ako patrón vojakov, vinohradníkov, pocestných a chudobných. Ešte v nedávnej minulosti prichádzal zahalený do bieleho snehového plášťa a otváral bránu skutočnej pani zime. Na Martina, či v niektorých končinách na Katarínu, sa traduje aj uvádzanie vín aktuálneho ročníka na trh. Vína by to mali byť suché, čiže prekvasené a mali by byť len z niektorých odrôd. V našich amatérskych podmienkach, kde nie je k dispozícii riadené kvasenie, je problematické mať k tomuto dátumu čisté vína. Mnohým vinárom sa však aj napriek tomuto hendikepu podarí potešiť priateľov mladým, sviežim a takmer čírim vínom. Aj v tomto roku, i keď v skromnom zložení a za prísnych hygienických opatrení, sme si pripomenuli sviatok sv. Martina. Miestni vinohradníci priniesli vzorky mladých vín ročníka 2021 do priestorov kultúrneho domu, aby ich následne pán farár Vladimír Palkovič požehnal a za vinárov poďakoval patrónovi Martinovi a Bohu za dar úrody. Po príhovore starostu obce Ladislava Nagya sa ujal slova Zoltán Kulcsár a zhodnotil ročník 2021 z pozície vinohradníka. Degustované vína boli svieže a aromatické. Boli prvé, vzácne a vynikajúce. Na to, aby také svieže a príjemné aj ostali, treba ich v pivniciach kontrolovať, primerane ošetrovať a nebáť sa nimi pochváliť.

Podujatie bolo organizované s finančnou podporou obce Nový Tekov

Jahody


Pripomienka záhradkára

Apríl nám už záhradnú bránku otvoril dokorán a motyky hrable, či fúriky majú po práci svoje miesto o čosi bližšie k záhrade. Tých prác, ktoré sa v apríli dajú robiť je mnoho, ale pozornosť by som upriamil na jahody.

Toto drobné ovocie bohaté na minerálne látky a vitamíny si zaslúži miesto v každej záhradke. Vysádzame ich v období na jar a koncom leta, začiatkom jesene. Každé to obdobie má svoje výhody a nevýhody. Jesenné sadenice lepšie zakorenia a jarné zas dajú po prvom roku vyššiu úrodu. Dôležitá je príprava pôdy a kvalita sadeníc. Sadenice ba mali mať bohato vyvinutú koreňovú sústavu a miesto na sadenie by malo byť zbavené jesenných nečistôt, dobre skyprené, obohatené kompostom. Odporúča sa prihnojiť síranom draselným a superfosfátom. Jahody vysádzame do riadkov, ktoré sú od seba vzdialené 60 - 80cm. Vzdialenosť medzi rastlinami 30cm. Známe je vysádzanie do pyramídy, dvojradov, či vyvýšených záhonov. Odporúčam proti burine použiť netkanú záhradnú fóliu, kde do pásov fólie urobíme otvory a zasadíme sadenice. Udržíme tak vlhkosť pôdy, zabránime zablateniu rastlín a burina sa medzi riadky tiež nedostane.

Jahody sadíme do jamiek, ktoré zalejeme, korienky rastliny rozložíme a prihrnieme. Srdiečka musia zostať nad zemou a pôdu po výsadbe nezašliapeme. Dáme pozor, aby sa pri zalievaní nedostala voda do srdiečka. V čase prudkého slniečka môžeme sadenice nastielať trávou, alebo senom.

J.Ž.

Pripomienka záhradkára

Február s blíži k záveru a je tu čas na výsev do parenísk, či vyhrievaných skleníkov.

Tí rýchlejší pokiaľ zasiali skôr a rastliny sú vo fáze 3 - 4 lístkov, môžu ich presádzať. Môžeme opätovne urobiť kontrolu uskladneného ovocia a zeleniny. Do debničiek môžeme vytriediť skoré zemiaky na vysadenie a dáme ich predklíčiť na teplé a svetlé miesto. V sade môžeme vyhrabať v prípade priaznivého počasia zvyšky listov a môžeme vykonávať presvetlovací a zmladzovací rez jadrovín. Môžeme vykopať aj jamy pre jarnú výsadbu stromčekov. Vo vinohrade pokračujeme v reze viniča a opravách vedenia a stĺpikov. Keďže predpokladáme, že lesná zver na jar bude navštevovať vinice, či ovocné sady, treba uvažovať o spôsobe ochrany drevín a viniča. V pivniciach treba dbať na kontrolu uskladneného vína. Každé by už malo byť aspoň raz stiahnuté a všetky nádoby by mali byť doplnené až po zátku, aby nedošlo k zvetraniu vína. Keď víno už nevieme doplniť, tak ho treba rozdeliť do menších nádob, alebo vypiť

J.Ž.

Pripomienka záhradkára

Pripomienka záhradkára  

Január sa pomaly konči a to je čas, keď záhradkár uvažuje, aké ovocné stromky vysadí na jar. Je množstvo katalógov, publikácií a internet obsahuje taktiež množstvo informácií, ktoré môžete využiť. Počul som názor, že v sade by mali prevládať jablone, nakoľko plody sa dajú dobre skladovať a patria do nášho klimatického pásma odnepamäti. S týmto názorom musím súhlasiť, ale som presvedčený, že sa tu darí aj marhuliam a broskyniam, či inému ovociu. Bolo by škoda nevyužiť tieto danosti klímy. V záhrade, alebo v sade by mali byť ovocné stromky vysadené podľa nejakého systému. Najlepšie je, keď pri dozrievaní je zohľadnená kontinuita, kedy ovocie dozrieva postupne. Nemusím pripomínať, ako sa deti vedia radovať zo skorých čerešní. Možno tá chuť sa nevyrovná tým neskorším odrodám, ale košík prvých čerešní poteší každého. Z jabloní by mali dominovať zimné odrody. Vhodné je naplánovať vzhľadom na pestrosť aj výsadbu drobného ovocia. V záhradkách sa vždy nájde miesto pre maliny, jahody, či ríbezle. Ako kupovať výpestky? Rozširuje sa obchodovanie cez internet a na objednávku, ale sám uprednostňujem kúpu stromčekov u pestovateľa, alebo v kamennej predajni, kde ten stromček vidím skôr, ako ho zaplatím. Kto má možnosť zabezpečiť si maštaľný hnoj do záhrady, zima je na to ako stvorená a vždy je lepšie zapracovať doma vyzretý hnoj, ako narýchlo čerstvý aplikovať do pôdy. Vo viniciach pokračuje rez viniča. Odporúčam častejšiu návštevu vinohradov a hajlokov, nakoľko sa v našom regióne pred pár dňami vyskytli prípady, keď sa vinohradník smutne pozeral na vylomené dvere, či chýbajúce oporné kovové podpery viniča. Ako predísť takýmto prípadom je ťažko poradiť. Pozemok môžeme oplotiť, vinicu, sad, či hajlok kontrolovať častejšie, alebo môžeme si nainštalovať fotopasce. ktoré sú teraz dostupné aj po finančnej stránke. V každom prípade pri častejších kontrolách máme väčšiu šancu, že neželaného návštevníka odhalíme.

J.Ž.    01/2021

Pripomienka záhradkára


V januári vegetácia oddychuje, čo sa však nedá povedať o záhradkárovi. Vo vinici po opade lístia z viniča môžeme začať s rezom. Môžeme ošetriť ovocné stromy od poškodených a chorých konárov. Zaschnuté moníliové plody tiež treba zo stromov pooberať a pokiaľ ostane čas, záhradkár môže opraviť vedenie vo vinohrade, alebo oplotenie. Doma v pivnici netreba zabudnúť na prebierku uskladneného ovocia a zeleniny. Ak vám náhodou ostali postreky z minulého roka, treba ich ochrániť pred mrazmi a odložiť na suché a tmavé miesto, kde by nemohli byť ovplyvnené nízkymi teplotami .

Takto sme vystavovali v septembri 2020

Výstava novotekovských záhradkárov

OZ Veselí Tekovskí Vinári v mesiaci september zorganizovali výstavu ovocia, zeleniny, kvetov a tvorivosti. Výstava sa uskutočnila v piatok 18.9. a v sobotu 19.9. v KD v Novom Tekove. Časovo sa podujatie zmestilo do obdobia epidemiologickej situácie, kedy bolo možné výstavu navštíviť a prezrieť si výsledky práce a usilovnosti majiteľov exponátov. Každý návštevník mal možnosť zahlasovať za najzaujímavejšie vystavené exponáty. Úspešní vystavovatelia budú na zasadnutí nášho Valného zhromaždenia OZ Veselí Tekovskí Vinári pravdepodobne vo februári 2021 odmenení a keďže mnohí sú na výsledky zvedaví, rozhodli sme sa, že ich zverejníme.

Celkom 163 exponátov od 31 vystavovateľov si prišlo pozrieť 108 hostí. Tí si mohli vybrať a obodovať najkrajšie ovocie, zeleninu, kvety, či z ostatných exponátov. A kto bol najlepší?.....

Ovocie

  • 1. Mihálková Mária 151 bodov jablko
  • 2. Zoltán Kulcsár 103 bodov hrozno
  • 3. Alexander Horniak 73 bodov hruška

Zelenina

  • 1. Eva Zajacová 54 bodov paprika

             1. Zuzana Nagyová 54 bodov mrkva

  • 2. Vojtech Benč 48 bodov biozemiak
  • 3. Ján Chovan 34 bodov tekvice

Kvety

  • 1. Taňašiová Lujza 116 bodov kvety
  • 2. Katarína Hrušková 95 bodov kolekcia kvetov
  • 3. Mária Želiarová 59 bodov eukaliptus

Ostatné

  • 1. Tatiana Magdová 82 bodov samorast
  • 2. Angelika Benčová 48 bodov pštros
  • 3. Ondrej Maďar 29 bodov košík mix

Poďakovanie patrí všetkým, ktorí pomohli zorganizovať toto podujatie a teším sa na rok 2021, keď budeme môcť vidieť tie úžasné plody našich záhrad, viníc, sadov a šikovnosti našich občanov.

Jozef Želiar, predseda OZ VTV

Podujatie bolo organizované s finančnou podporou obce Nový Tekov

Výstava ovocia, zeleniny, kvetov a tvorivosti 2019

Veselí Tekovskí Vinári vystavovali


V piatok 20.septembra sa priestory kultúrneho domu v Novom Tekove premenili na malé tekovské výstavisko, kde si návštevníci mohli prezrieť 133 exponátov ovocia, zeleniny, kvetov a rôznych dekorácií. 27 vystavovateľov prinieslo ukázať to najkrajšie, čo sa im v sade, na vinici, či na záhradke urodilo. Prevládalo ovocie, ale na potešenie, tento rok pribudlo viacej exponátov zeleniny. Potešiť sa mohli aj milovníci kvetín a dekorácií . Za všetkou tou krásou je však mnoho hodín trpezlivej práce . Každý návštevník mal možnosť hodnotiť vystavené exponáty a tak v sobotu na záver výstavy po vystúpení speváckej skupiny Vinička, predseda OZ Veselí Tekovskí Vinári, Jozef Želiar , mohol odmeniť najúspešnejších vystavovateľov.


Kategória


ovocie


  1. Ladislav Nagy ml. (hrušky)
  2. Anton Horniak (hrušky)
  3. Attila Benke (jablko)


zelenina


  • Eva Zajacová (papriky)
  • Tatiana Magdová (paradajky)
  • Klaudia Bicková (čínska uhorka)


kvety


  • Vojtech Benč
  • Želmíra Bartošová
  • Katarína Hruškova


ostatné


  • Iveta Csomorová (dekorácia)
  • Lukasko Taňaši (modely poľnohospodárskych strojov)
  • Erika Hengeričová (dekorácia)


Cena starostu obce - za upravenú predzáhradku


Magdaléna Benčová


Eva Maďarová


Každý, kto prispel exponátom, bol odmenený vecnou cenou. Poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa pričinili o toto zaujímavé kultúrne podujatie. Našťastie sa ešte nájdu nadšenci, ktorí vedia spojiť príjemné s užitočným a inšpirovať svojim umom a pracovitosťou nejedného z nás.


Podujatie bolo organizované s finančnou podporou obce Nový Tekov

Pálenka .....a jej výroba


Pálenka .....a jej výroba

Pozná to každý záhradkár... Keď je malá úroda ovocia, je zle. Keď je ovocia veľa, je takisto problém. Ako ho spracovať a ako a kde spoľahlivo uskladniť. Jednou z možností zhodnotiť úrodu ovocia je, dať z neho vypáliť kvalitný ušľachtilý destilát. Ako pripraviť čo najlepšie kvas na vypálenie, prišiel 14. marca porozprávať a hlavne poradiť novotekovským záhradkárom a vinárom Ing. Mikuláš Rosol, autor publikácie Pálenka ....a jej výroba. Že pripraviť kvas nie je také jednoduché ako sa na prvý pohľad zdá, sa mohli diskutujúci presvedčiť počas trojhodinovej prednášky. Mali možnosť sa spýtať na rôzne detaily a postupy. Kedy môžu rozhodnúť o kvalite produktu také veci, ako teplota, čistota nádob, umiestnenie kvasných sudov, nasadenie ušľachtilých kvasiniek, či výber kvalitnej pálenice sa dozvedeli poslucháči z veľmi hodnotného výkladu.

Na prvý pohľad bolo zrejmé, že poslucháči si domov odnesú dôležité informácie, ktoré ani sa nenazdáme, budeme môcť využiť v praxi.

Podujatie bolo organizované s finančnou podporou obce Nový Tekov


Skladovanie a zušľachťovanie pálenky v drevených sudoch



Skladovanie a zušľachťovanie pálenky v drevených sudoch

Už po tretí krát v tomto roku sa 25. apríla stretli tekovskí vinári v kultúrnom dome v Novom Tekove na odbornej prednáške. Tentoraz to bolo na tému skladovanie a zušľachťovanie pálenky v drevených sudoch. Prednáška voľne nadviazala na predošlé stretnutie, keď sme diskutovali o zásadách prípravy a výroby pálenky z ovocia v podmienkach malopestovateľov ovocia. Je samozrejmé, že pálenka vypálená v pálenici, ktorá prešla bezchybným procesom prípravy kvasu môže dosiahnuť vynikajúcu kvalitu. Keby sme jej však chceli priradiť punc výnimočnosti, oplatí sa nechať ju vyzrieť v tom správnom sude a vo vymedzenom čase.

Drevený sud z toho správneho dreva jej môže dodať nádherné chute a vône, ktoré pálenku premení na nápoj, ktorý sa nepije, ale vychutnáva. Bude to nápoj len pre výnimočné udalosti a samozrejme len pre konzumentov nad 18 rokov. Mohli sa o tom presvedčiť aj desiati účastníci prednášky, ktorí mali možnosť ochutnať to najlepšie od prednášajúceho Ladislava Éhna ml. a Mikuláša Rosola.

Verím, že sa nám podarí v zimnom období zorganizovať nultý ročník ochutnávky ovocných destilátov . Už teraz pozývam našich členov, aby si starostlivo pripravili vzorky ovocných destilátov pre toto podujatie, o ktorom budeme včas informovať.

Podujatie bolo organizované s finančnou podporou obce Nový Tekov


Data za rok 2018


Data za rok 2018

Stránka obsahuje prehľad nameraných dat za aktuálny rok.

Teplota a vlhkosť vzduchu

Najvyššia teplota vzduchu

34,9 °C

v 14:18 hod. dňa 29 júl

Najnižšia teplota vzduchu

-15,2 °C

v 3:57 hod. dňa 01 marec

Najvyšší denný teplotný rozdiel

25,6°C

dňa 03 september

Najnižší denný teplotný rozdiel

0,2 °C

dňa 02 september

Najvyššia minimálna denná teplota

19,8 °C

dňa 10 august

Najnižšia maximálna denná teplota

-4,7 °C

dňa 27 február

Najvyššia zdánlivá teplota

38,3 °C

v 13:51 hod. dňa 30 júl

Najnižšia zdánlivá teplota

-18,7 °C

v 3:57 hod. dňa 01 marec

Najvyššia hodnota indexu tepla

37,9 °C

v 13:51 hod. dňa 30 júl

Najnižšia hodnota chladu vetra

-15,2 °C

v 3:57 hod. dňa 01 marec

Najvyššia hodnota rosného bodu

23,9 °C

v 9:00 hod. dňa 02 august

Najnižšia hodnota rosného bodu

-16,9 °C

v 3:57 hod. dňa 01 marec

Najvyššia vlhkosť vzduchu

100 %

v 23:11 hod. dňa 03 január

Najnižšia vlhkosť vzduchu

27 %

v 17:15 hod. dňa 20 apríl

Zrážky

Najvyššia intenzita zrážok

195,2 mm/hod.

v 16:45 hod. dňa 28 jún

Najvyšší hodinový úhrn zrážok

51,4 mm

v 22:25 hod. dňa 31 máj

Najvyšší denný úhrn zrážok

51,4 mm

dňa 31 máj

Najvyšší mesačný úhrn zrážok

121,0 mm

v mesiaci máj

Tohtoročné zrážky celkom

521,4 mm

Najdlhšie súvislé suché obdobie

19 dní

do dňa 22 október

Najdlhšie súvislé daždivé obdobie

6 dní

do dňa 05 január

Vietor

Najvyšší náraz vetra

56,3 km/h

v 17:00 hod. dňa 01 august

Najvyššia rýchlosť vetra (10min. priemer)

22,5 km/h

v 12:13 hod. dňa 08 apríl

Najvyšší denný prebeh vetra

213,4 km

dňa 24 október

Tlak vzduchu prepočítaný na hladinu mora

Najvyšší tlak vzduchu

1039,02 hPa

v 23:23 hod. dňa 26 september

Najnižší tlak vzduchu

991,00 hPa

v 23:23 hod. dňa 31 marec

Posledná aktualizácia:
31.12.2018 18:55:04 hod.

Meteo dáta za rok 2017


Data za rok 2017

Stránka obsahuje prehľad nameraných dat za aktuálny rok.

Teplota a vlhkosť vzduchu

Najvyššia teplota vzduchu

37,6 °C

v 16:38 hod. dňa 04 august

Najnižšia teplota vzduchu

-25,2 °C

v 5:07 hod. dňa 08 január

Najvyšší denný teplotný rozdiel

21,5°C

dňa 29 marec

Najnižší denný teplotný rozdiel

1,2 °C

dňa 06 december

Najvyššia minimálna denná teplota

22,9 °C

dňa 10 august

Najnižšia maximálna denná teplota

-11,1 °C

dňa 08 január

Najvyššia zdánlivá teplota

41,4 °C

v 16:58 hod. dňa 04 august

Najnižšia zdánlivá teplota

-29,3 °C

v 5:13 hod. dňa 08 január

Najvyššia hodnota indexu tepla

42,1 °C

v 16:38 hod. dňa 04 august

Najnižšia hodnota chladu vetra

-25,2 °C

v 5:07 hod. dňa 08 január

Najvyššia hodnota rosného bodu

23,2 °C

v 13:43 hod. dňa 10 august

Najnižšia hodnota rosného bodu

-27,8 °C

v 5:15 hod. dňa 08 január

Najvyššia vlhkosť vzduchu

98 %

v 7:04 hod. dňa 20 február

Najnižšia vlhkosť vzduchu

22 %

v 15:06 hod. dňa 03 august

Zrážky

Najvyššia intenzita zrážok

162,2 mm/hod.

v 13:19 hod. dňa 17 september

Najvyšší hodinový úhrn zrážok

23,2 mm

v 14:15 hod. dňa 17 september

Najvyšší denný úhrn zrážok

39,8 mm

dňa 17 september

Najvyšší mesačný úhrn zrážok

111,0 mm

v mesiaci september

Tohtoročné zrážky celkom

567,2 mm

Najdlhšie súvislé suché obdobie

15 dní

do dňa 03 apríl

Najdlhšie súvislé daždivé obdobie

7 dní

do dňa 17 september

Vietor

Najvyšší náraz vetra

57,9 km/h

v 15:43 hod. dňa 29 október

Najvyššia rýchlosť vetra (10min. priemer)

26,5 km/h

v 15:51 hod. dňa 29 október

Najvyšší denný prebeh vetra

234,8 km

dňa 29 október

Tlak vzduchu prepočítaný na hladinu mora

Najvyšší tlak vzduchu

1038,51 hPa

v 10:07 hod. dňa 20 január

Najnižší tlak vzduchu

988,66 hPa

v 10:07 hod. dňa 29 október

Posledná aktualizácia:
31.12.2017 16:20:04 hod.Vytvorené programom
Cumulus verzia 1.9.4 (1086)

Výstava ovocia, zeleniny, kvetov a tvorivosti 2017


V Novom Tekove už tradične v septembri predsedníctvo OZ Veselí Tekovskí Vinári organizuje výstavu ovocia, zeleniny, kvetov a tvorivosti. Aj tento rok sme pre verejnosť a návštevníkov našej obci vystavili 15. a 16 septembra v kultúrnom dome 120 exponátov od 24 vystavovateľov. Tí, ktorí sa prišli našu výstavu pozrieť, určite neoľutovali. Mohli na vlastné oči vzhliadnuť, čo sa dá v záhradke, či na vinici vypestovať. Veď vidieť, do akých rozmerov môže narásť zeleninová paprika, mrkva, hrozno, či jablko, poteší srdce nejedného záhradkára. Kvety už tradične upútali naše milé žienky a zaujímavé boli najmä nimi vytvorené dekorácie. Tento rok sa podarilo zabezpečiť aj zaujímavé súkromné zbierky, ktoré by ináč zostali pre verejnosť nedostupné. Návštevníci mohli vzhliadnuť zbierku pier, dóz, výšiviek, mechanických hračiek, magnetiek, modelov traktorov a mnohých iných predmetov. Chcem poďakovať všetkým, ktorí svojou usilovnosťou, trpezlivosťou a pracovitosťou pripravili zážitok každému návštevníkovi našej výstavy.

Pre úplnosť je treba dodať, že majitelia najúspešnejších exponátov boli odmenení praktickými cenami. Kategóriu ovocie vyhral p. Ladislav Nagy, kategóriu zelenina p. Ladislav Zajac, kvety p. Želmíra Bartošová a prvenstvo za tvorivosť si odniesla p. Iveta Csomorová. Popri našej výstave vedenie obce vyhodnotilo tradične aj najkrajšie upravené priestory dvorov, predzáhradiek a priedomí. Starosta obce p. Ladislav Nagy darčekovými košmi odmenil rodinu Horváthovú, rodinu Zajacovú a p. Zuzanu Račkovú. Ďakujem všetkým, ktorí svojim dielom prispeli k tejto vydarenej akcii. Sú to najmä vystavovatelia a organizátori z predsedníctva OZ VTV.

Podujatie bolo organizované s finančnou podporou obce Nový Tekov

J. Ž.


Aj starý ovocný sad má svoje čaro

40 ročný ovocný sad
40 ročný ovocný sad

Staré jablone, akoby chceli ukázať, že nie sú ešte súce do starého železa. Avšak vek sa podpísal pod kvalitu stromkov a výpadky je potrebné nahradiť novými odrodami. Veríme, že odolnejšími proti chorobám. 

Marec v záhrade

Práce na záhrade v marci

Jar nám klope pomaly na dvere a záhrady sa prebúdzajú k životu. A aj keď poctiví záhradkári venovali starostlivosť svojej záhrade i v zime, až teraz nastane raj pre každého, kto sa rád "vŕta v hline". Ako svojej záhrade najlepšie popraje jemné prebudenie zo zimného spánku?

Jarné upratovanie na záhrade

Nielen domov, ale aj naša záhrada potrebuje po zime upratovanie, aby nám rastliny a kvety spokojne rástli a kvitli. Nielen v okrasnej záhrade dôkladne vyčistíme okolie od opadaného lístia a buriny, zbavíme rastliny suchých, napadnutých a zhnitých listov rastlín, aby sme dali priestor tým novým, zdravým. Od prebytočného lístia očistíme tiež trávnik, aby nám krásne rástol.

Všetky rastliny v záhrade ocenia vlahu, najmä ak ju nemôžu získať z topiaceho sa snehu alebo dažďa a obzvlášť po suchej zime. V teplejšom počasí preto môžeme celú záhradu dôkladne zalievať.

Okrasná záhrada - trvalky potrebujú slniečko

Dôležité je sledovať vývoj teplôt v marci. Vzduch sa síce už otepľuje a do tvárí sa nám opiera slniečko, ale ešte stále - najmä v noci - hrozia mrazy a tie môžu na záhrade napáchať zlo. Všímame si najmä chúlostivých rastlín a trvaliek na okrasnej záhrade, ktoré sme chránili pred mrazom čečinou alebo napríklad netkanou textíliou. Trvalky potrebujú po vyčerpávajúcej zime dostatok slniečka, ktoré je pre ne veľmi prospešné. Môžeme ich teda na záhrade začať pomaly odkrývať, ale ak stále hrozia mrazy, neodkrývame chúlostivejšie trvalky definitívne a za každú cenu, aby nám ešte nepremrzli. Pri priaznivom počasí si nájdeme čas na vysádzanie nových trvaliek a okrasných rastlín, aby sa nám záhrada neskôr rozžiarila.

Pre bohatý kvet zrežeme okrasné živé ploty, tie skoro kvitnúce však zrezávame až po odkvitnutí. Ak Vašu okrasnú záhradu zdobia ruže, môžete ich tiež začať zostrihávať. Vždy si zistite, čo presne práve Váš typ ruží potrebuje k tomu, aby Vám krásne vykvitli. Za priaznivého počasia už z nich tiež môžeme odstrániť ochranu proti mrazu. Prihnojujeme je až koncom marca.

Ovocná záhrada - rez aj výsadba

V záhrade nastáva čas dokončiť starostlivosť o vyrastené stromy- rezom ovocných stromov a tiež je vhodná doba pre výsadbu nových. S rezom ovocných stromov - najmä jadrovín - začali usilovní záhradkári už vo februári. V tomto období zvyčajne vykonávame v záhrade viac druhov rezu. Pri mladších stromčekoch do piatich rokov je to rez výchovný, ktorý dáva základ budúcej korune pre správny tvar a vzdušnosť. Omladzovací rez vykonáme naopak u starších stromov, ktoré už prestávajú plodiť. Omladzovacím rezom ovocných stromov vytvoríme priestor pre nové plodné vetvy.

Výsadba nových stromov do ovocnej záhrady potrebuje svoj čas. Jamy si pripravíme hneď, akonáhle začne rozmŕzať pôda. Potom ich musíme nechať aspoň týždeň odvetrať, aby sa pôda dostatočne okysličila. Broskyne a marhule vysádzame až koncom mesiaca. Ak stále hrozia mrazy, prihrnieme ku koreňom slamu, aby sme stromčeky ochránili.

V ovocnej záhrade nesmieme zabudnúť ani na starostlivosť o drobné ovocie. Záhony jahôd vyčistíme, okopeme, pohnojíme a dostatočne zalejeme. Zrežeme egreše, ríbezle a maliny. Krátke výhony maliníka odstránime hneď pri kraji. A môžeme sa tešiť na šťavnaté ovocie do koláčov.

TIP! Na stromy v záhrade umiestnime nové vtáčie búdky, prípadne opravíme a vyčistíme tie staré - blíži sa čas hniezdenia a vtáčiky čistý "domov" určite uvítajú.Zeleninová záhrada

V zeleninovej záhrade je marec mesiacom prvých výsevov. Pohnojíme záhony a okrem petržlenu a mrkvy, ktorú usilovní záhradkári mohli siať priebežne podľa podmienok už od konca novembra, pokračujeme výsevy šalátov (koniec marca), reďkoviek, paštrnáku, kalerábu a špenátu. V druhej polovici marca môžeme na záhrade siať jarné reďkovky a vysádzať jarný cesnak.

Jednotlivé druhy zelenín na záhonoch v záhrade striedame - rovnaký druh zeleniny na rovnaký záhon smieme zasadiť najskôr za tri roky. V prípade chladného počasia zakryjeme záhony, aby sme ich ochránili pred mrazom. Do výsevných hrantov vysievame zeler, paradajky a papriku.

Izbové rastliny

Tiež izbové rastliny prezimujúce v bytoch sa prebúdzajú a nastáva čas pre ich presádzanie, prípadne zrezanie. Ak ste rastliny zazimovali v chladnejšej miestnosti, do tepla ich premiestňujte pozvoľna. Pretože väčšina z nás má doma viac rôznych druhov izbových rastlín, vopred si zistíme, kedy je najvhodnejšia doba na presadenie jednotlivých druhov, ktoré doma pestujeme. Presádzať by sme mali vždy do o 2 cm väčšieho kvetináča, začneme ich tiež pozvoľna prihnojovať.

Váš text začína práve tu. Kliknite sem a môžete začať písať. Porro quisquam est qui dolorem ipsum quia dolor sit amet consectetur adipisci velit sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore et dolore magnam aliquam quaerat.

Práce na záhrade v marci

08. 03. 2012 ' Jar nám klope pomaly na dvere a záhrady sa prebúdzajú k životu. A aj keď poctiví záhradkári venovali starostlivosť svojej záhrade i v zime, až teraz nastane raj pre každého, kto sa rád "vŕta v hline". Ako svojej záhrade najlepšie popraje jemné prebudenie zo zimného spánku?

Jarné upratovanie na záhrade

Nielen domov, ale aj naša záhrada potrebuje po zime upratovanie, aby nám rastliny a kvety spokojne rástli a kvitli. Nielen v okrasnej záhrade dôkladne vyčistíme okolie od opadaného lístia a buriny, zbavíme rastliny suchých, napadnutých a zhnitých listov rastlín, aby sme dali priestor tým novým, zdravým. Od prebytočného lístia očistíme tiež trávnik, aby nám krásne rástol.

Všetky rastliny v záhrade ocenia vlahu, najmä ak ju nemôžu získať z topiaceho sa snehu alebo dažďa a obzvlášť po suchej zime. V teplejšom počasí preto môžeme celú záhradu dôkladne zalievať.

Okrasná záhrada - trvalky potrebujú slniečko

Dôležité je sledovať vývoj teplôt v marci. Vzduch sa síce už otepľuje a do tvárí sa nám opiera slniečko, ale ešte stále - najmä v noci - hrozia mrazy a tie môžu na záhrade napáchať zlo. Všímame si najmä chúlostivých rastlín a trvaliek na okrasnej záhrade, ktoré sme chránili pred mrazom čečinou alebo napríklad netkanou textíliou. Trvalky potrebujú po vyčerpávajúcej zime dostatok slniečka, ktoré je pre ne veľmi prospešné. Môžeme ich teda na záhrade začať pomaly odkrývať, ale ak stále hrozia mrazy, neodkrývame chúlostivejšie trvalky definitívne a za každú cenu, aby nám ešte nepremrzli. Pri priaznivom počasí si nájdeme čas na vysádzanie nových trvaliek a okrasných rastlín, aby sa nám záhrada neskôr rozžiarila.

Pre bohatý kvet zrežeme okrasné živé ploty, tie skoro kvitnúce však zrezávame až po odkvitnutí. Ak Vašu okrasnú záhradu zdobia ruže, môžete ich tiež začať zostrihávať. Vždy si zistite, čo presne práve Váš typ ruží potrebuje k tomu, aby Vám krásne vykvitli. Za priaznivého počasia už z nich tiež môžeme odstrániť ochranu proti mrazu. Prihnojujeme je až koncom marca.

Ovocná záhrada - rez aj výsadba

V záhrade nastáva čas dokončiť starostlivosť o vyrastené stromy- rezom ovocných stromov a tiež je vhodná doba pre výsadbu nových. S rezom ovocných stromov - najmä jadrovín - začali usilovní záhradkári už vo februári. V tomto období zvyčajne vykonávame v záhrade viac druhov rezu. Pri mladších stromčekoch do piatich rokov je to rez výchovný, ktorý dáva základ budúcej korune pre správny tvar a vzdušnosť. Omladzovací rez vykonáme naopak u starších stromov, ktoré už prestávajú plodiť. Omladzovacím rezom ovocných stromov vytvoríme priestor pre nové plodné vetvy.

Výsadba nových stromov do ovocnej záhrady potrebuje svoj čas. Jamy si pripravíme hneď, akonáhle začne rozmŕzať pôda. Potom ich musíme nechať aspoň týždeň odvetrať, aby sa pôda dostatočne okysličila. Broskyne a marhule vysádzame až koncom mesiaca. Ak stále hrozia mrazy, prihrnieme ku koreňom slamu, aby sme stromčeky ochránili.

V ovocnej záhrade nesmieme zabudnúť ani na starostlivosť o drobné ovocie. Záhony jahôd vyčistíme, okopeme, pohnojíme a dostatočne zalejeme. Zrežeme egreše, ríbezle a maliny. Krátke výhony maliníka odstránime hneď pri kraji. A môžeme sa tešiť na šťavnaté ovocie do koláčov.

TIP! Na stromy v záhrade umiestnime nové vtáčie búdky, prípadne opravíme a vyčistíme tie staré - blíži sa čas hniezdenia a vtáčiky čistý "domov" určite uvítajú.Zeleninová záhrada

V zeleninovej záhrade je marec mesiacom prvých výsevov. Pohnojíme záhony a okrem petržlenu a mrkvy, ktorú usilovní záhradkári mohli siať priebežne podľa podmienok už od konca novembra, pokračujeme výsevy šalátov (koniec marca), reďkoviek, paštrnáku, kalerábu a špenátu. V druhej polovici marca môžeme na záhrade siať jarné reďkovky a vysádzať jarný cesnak.

Jednotlivé druhy zelenín na záhonoch v záhrade striedame - rovnaký druh zeleniny na rovnaký záhon smieme zasadiť najskôr za tri roky. V prípade chladného počasia zakryjeme záhony, aby sme ich ochránili pred mrazom. Do výsevných hrantov vysievame zeler, paradajky a papriku.

Izbové rastliny

Tiež izbové rastliny prezimujúce v bytoch sa prebúdzajú a nastáva čas pre ich presádzanie, prípadne zrezanie. Ak ste rastliny zazimovali v chladnejšej miestnosti, do tepla ich premiestňujte pozvoľna. Pretože väčšina z nás má doma viac rôznych druhov izbových rastlín, vopred si zistíme, kedy je najvhodnejšia doba na presadenie jednotlivých druhov, ktoré doma pestujeme. Presádzať by sme mali vždy do o 2 cm väčšieho kvetináča, začneme ich tiež pozvoľna prihnojovať.

17.2.2017 sme sa stretli v Kultúrnom dome u nás v Novom Tekove, aby sme zhodnotili našu činnosť za rok 2016 a načrtli smerovanie v roku 2017. Musím priznať, organizácia takéhoto podujatia je vždy nápor na organizátorov. Našťastie, všetci ktorí pracujú v našom občianskom združení, majú ochotu pomôcť a v prípade aj prispieť v príprave. Všetko je  o to zložitejšie, že súbežne prebiehala aj miestna ochutnávka vín a tento rok sme sa rozhodli, že ju zorganizujeme oddelene a po oficiálnom ukončení programu predstavímne ocenené vína a vinárov. Odmenili sme úspešných fotografov, ktorých fotky vybrala redakcia Slovenskej brány. Tu by som chcel poznamenať, že vyberali anonymne z 240 snímok 30 najlepších. Tradične odmeňujeme úspešných vo vedomostnom kvíze, ktorý pripravil Ľuboš Kundaker.  Tohto roku sme vyberali prvý krát aj šampiónov bielych a červených vín. Držiteľom oboch sa stal Ing. Zoltán Kulcsár s Rizlingom vlašským a Dunajom. Jozef Želiar si odniesol víťazstvo za červené víno Rosa 2016 a ing. Zoltán Kulcsár za Rizling vlašský 2016 . Kompletné výsledky sa dočítate na našom webw, keď si otvoríte tabuľku s výsledkami. Dovoľte mi poďakovať Viničke za kultúrny program, Tiborovi Szárazovi a Jančimu Sakošovi za perfektný guláš a mladým za elegantnú obsluhu pri nalievaní vína. Verím, že pre mnohých bol piatkový večer príjemným zážitkom a dokonalá bodka za pracovným týždňom.